Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej X

FRECH na świecie

Początki

Historia firmy Frech rozpoczyna się w jednym z małych miast otaczających Stuttgart – Schorndorfie o bogatej historii przemysłowej. To właśnie tam w 1834 roku urodził się Gottlieb Daimler, niemiecki inżynier, konstruktor i przemysłowiec.

 

1 marca 1949 r. – w Schorndorf-Weiler, w piwnicy własnego domu Oskar Frech stworzył zakład produkujący formy do odlewów ciśnieniowych i tworzywowych.

 

1952 r. – dzięki dynamicznemu rozwojowi przedsiębiorstwa, Oskar Frech z załogą przeniósł się do wybudowanej nieopodal nowej hali produkcyjnej.

 

1959 r. - przedsiębiorca opracował własną gorącokomorową maszynę do odlewania ciśnieniowego, tworząc tym samym podwalinę pod dzisiejszą grupę przedsiębiorstw.

 

1965 r. – odpowiedzialność za firmę przejmuje syn Oskara, Wolfgang Frech, który ukończył studia na kierunku budowy maszyn. To jego dalekowzroczności należy zawdzięczać stworzenie drugiej nogi przedsiębiorstwa – działu ciśnieniowego odlewnictwa zimnokomorowego.

 

1967 r. - firma Frech dostarczyła do klienta pierwszej maszyny do stopów Al i Cu, wtedy nazywanej automatem do odlewania ciśnieniowego. Obok dalszego rozwoju technologii odlewnictwa ciśnieniowego, rodzinne przedsiębiorstwo ciągle rozwijało także dział budowy form.

 

1976-1980 r. - powstały pierwsze między narodowe spółki-córki, dzięki którym od tamtej pory firma Frech była stale reprezentowana we Francji i Wielkiej Brytanii, a także na innych kontynentach – w Ameryce (Frech USA, Michigan/City) i w Azji (Frech Far East, Hongkong).

 

2007 r. - moment przełomowy w historii firmy – przejęcie technologii odlewnictwa ciśnieniowego Müller Weingarten, a także zakupienie nowy kompleks budynków w miejscowości Pluederhausen – w zakładzie produkowane są maszyny odlewnicze oraz mieszczą się działy projektowe, R&D czy serwis.

 

Frech w liczbach to:

  • ponad 3350 maszyn gorącokomorowych do odlewania stopów Zn

  • ponad 670 gorącokomorowych maszyn do odlewania stopów Mg

  • około 1240 zimnokomorowych ciśnieniowych maszyn odlewniczych

 

70 lat doświadczenia

70 lat działalności sprawiło, że Frech jest symbolem ponadprzeciętnej jakości gorąco- i zimnokomorowych maszyn do odlewania ciśnieniowego, technologii procesowych, własnych urządzeń peryferyjnych i form do odlewania ciśnieniowego. Około 700 pracowników pracuje codziennie z pełnym zaangażowaniem nad tym, aby spełnić te wyobrażenia. 70 lat firmy Frech oznacza 70 lat kompetencji w odlewnictwie ciśnieniowym na całym świecie.

 

Partnerzy

Do grupy Frech należą silne firmy partnerskie. Dostarczają wysokiej jakości urządzenia peryferyjne, uzupełniające ofertę firmy i umożliwiające stworzenie w pełni zautomatyzowanego gniazda do odlewania ciśnieniowego.

 

Aktualnie partnerami Frech są:

  • Spółka Robamat Automatisierungstechnik GmbH w Gmunden (Austria) to jeden z wiodących dostawców urządzeń do stabilizacji temperaturowej form, przy pomocy których regulowana jest optymalna gospodarka termiczna form do odlewania ciśnieniowego.

  • Spółka Meltec Industrieofenbau GmbH z Vorchdorf (Austria) wyspecjalizowana w piecach do topienia i podgrzewania stopów Zn i Mg, urządzeniach do podawania gąsek Mg do pieców, piecach dozujących stopy Mg oraz Al, a także piecach do recyklingu stopów Zn.

  • Spółka Spesima Automationsgeräte GmbH w Sofii (Bułgaria) opracowująca wysokiej jakości rozwiązania dotyczące dozowania płynnego aluminium, względnie z odbieraniem jeszcze gorących odlewów ciśnieniowych z maszyny ciśnieniowej.