Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej X

FRECH na świecie

Schorndorf, będący jednym z miasteczek otaczających Stuttgart, jest miastem z bogatą historią przemysłową. To tutaj przed 175 laty urodził się Gottlieb Daimler.
Nieopodal w Schorndorf-Weiler, w piwnicy własnego domu, w dniu 01 marca 1949 Oskar Frech założył swój zakład, produkujący formy do odlewów ciśnieniowych i tworzywowych.
 
Oskar Frech dynamicznie rozwijał swoje przedsiębiorstwo i już trzy lata później on i jego rozrastająca się załoga mogli się przeprowadzić do nieopodal zbudowanej nowej hali produkcyjnej. Dzięki swemu doświadczeniu, wiedzy i licznym nowym pomysłom związanym z procesem odlewania ciśnieniowego opracował on w roku 1959 własną gorąco-komorową maszynę do odlewania ciśnieniowego – tym samym została położona podwalina pod dzisiejszą grupę przedsiębiorstw.
Jego syn Wolfgang Frech po ukończeniu studiów na kierunku budowy maszyn rozpoczął pracę w firmie ojca i w roku 1965 przejął za nią odpowiedzialność. To jego dalekowzroczności należy zawdzięczać stworzenie drugiej nogi przedsiębiorstwa : działu ciśnieniowego odlewnictwa zimno-komorowego. Pierwsza maszyna do stopów Al i Cu, wtedy nazywana jeszcze automatem do odlewania ciśnieniowego, została dostarczona do klienta już w roku 1967.
 
Obok dalszego rozwoju technologii odlewnictwa ciśnieniowego to rodzinne przedsiębiorstwo ciągle rozwijało także dział budowy form.
 
Przedsiębiorstwo stale się rozwijało. W latach 1976 do 1980 założono pierwsze międzynarodowe spółki-córki. Od tej pory firma Frech była stale reprezentowana także we Francji i Wielkiej Brytanii, jak również na innych kontynentach – w Ameryce  (Frech USA, Michigan/City) i w Azji (Frech Far East, Hongkong). Do dzisiaj doszło do tego dalszych piętnaście spółek-córek, względnie przedstawicielstw dystrybucyjnych, dbających o dystrybucję i serwis na całym świecie.
 
Ponad 3350 maszyn gorąco-komorowych do odlewania stopów Zn, ponad 670 gorąco-komorowych maszyn do odlewania stopów Mg i około 1240 zimno-komorowych ciśnieniowych maszyn odlewniczych na całym świecie świadczy o zaufaniu przemysłu odlewniczego do jakości wyrobów firmy Frech.
 
Do grupy Frech należą silne firmy partnerskie. Dostarczają one wysokiej jakości urządzenia peryferyjne, uzupełniające ofertę firmy Frech i umożliwiające stworzenie w pełni zautomatyzowanego gniazda do odlewania ciśnieniowego.  
 
Spółka Robamat Automatisierungstechnik GmbH w Gmunden / Austria jest na przykład jednym z wiodących dostawców urządzeń do stabilizacji temperaturowej form, przy pomocy których regulowana jest optymalna gospodarka termiczna form do odlewania ciśnieniowego.
 
Spółka Meltec Industrieofenbau GmbH z Vorchdorf / Austria wyspecjalizowała się    w piecach do topienia i podgrzewania stopów Zn i Mg, urządzeniach do podawania gąsek Mg do pieców, piecach dozujących stopy Mg oraz Al jak i piecach do recyklingu stopów Zn.
 
Spółka Spesima Automationsgeräte GmbH w Sofii / Bułgaria opracowuje wysokiej jakości rozwiązania związane z dozowaniem płynnego aluminium względnie z odbieraniem jeszcze gorących odlewów ciśnieniowych z maszyny ciśnieniowej.
 
Kamieniem milowym w historii firmy było przejęcie w grudniu 2007 roku technologii odlewnictwa ciśnieniowego Müller Weingarten. Wcześniej typoszereg maszyn zimno-komorowych DAK kończył się na sile zwierania wynoszącej 23.000 kN,  
a od tego momentu możliwe jest oferowanie zimno-komorowych maszyn do odlewania ciśnieniowego o siłach zwierania nawet do 52.000 kN. Wówczas też zakupiono nowy kompleks budynków w miejscowości Pluederhausen, w którym to zakładzie produkowane są maszyny odlewnicze oraz mieszczą się działy projektowe, R&D czy serwis.
 
Zarówno wcześniej, jak i dzisiaj nazwa Frech  jest symbolem ponadprzeciętnej jakości gorąco- i zimno-komorowych maszyn do odlewania ciśnieniowego, a także technologii procesowych, własnych urządzeń peryferyjnych i form do odlewania ciśnieniowego – a wszystko to od jednego dostawcy i w sprawdzonej jakości ze Szwabii. Około 700 pracowników pracuje codziennie z pełnym zaangażowaniem nad tym, aby spełnić te wyobrażenia. 70 lat firmy Frech oznacza 70 lat kompetencji w odlewnictwie ciśnieniowym – i to na całym świecie.